Меню

Чим корисне грудне вигодовування для матері й для дитини?

принципи грудного вигодовування

Ви знали, що грудне вигодовування корисне не тільки для малюка, а й для мами? Жінка, що годує, має меншу схильність до захворювань грудей та матки, а також практично ніколи не впадає у післяпологову депресію. Тому грудне вигодовування — це найкращий вибір не тільки для малюка, а й для мами. Проте якщо є протипоказання або інші перешкоди, можна годувати дитину молочною сумішшю.
 

Користь грудного вигодовування для матері і дитини

Грудне молоко — це справжня загадка природи. Воно ідеальне за своїм складом, а також постійно змінюється. Наприклад, у перші дні після народження дитини у складі грудного молока міститься максимальна кількість білків, ввечері з’являється серотонін для спокійного сну, а якщо малюк захворіє — у молоці є антитіла. Це ідеальна їжа для дитини — завжди тепла, стерильна, смачна та поживна.

Грудне вигодовування дуже корисне для дитини. Воно допомагає завжди бути близько до мами та заспокоїтися, заснути, вгамувати біль та отримати позитивні емоції. Згідно з даними МОЗ України, діти, яких годували грудьми, виростають більш здоровими, інтелектуально розвиненими та комунікабельними.

Грудне вигодовування так само корисне для мами, і ось чому:

  • Ви швидше відновитеся після пологів. Окситоцин, що виробляється під час годування, призводить до більш активного скорочення матки та прискорює відновлення усього організму.
  • Ви будете ближчою до дитини, і у вас швидше розвинеться материнський інстинкт.
  • Годування груддю запобігає багатьом хворобам, у тому числі і серцево-судинним.
  • Гормони, що виділяються під час годування, сприяють гарному настрою і навіть можуть знизити кров’яний тиск.
  • Ви швидше схуднете, адже на лактацію організм витрачає біля 350–500 ккал в день. Це дорівнює повноцінному тренуванню в залі.
  • Грудне годування новонародженого — гарний протизаплідний засіб. Проте він працює тільки у разі повноцінного годування до 6 місяців дитини, без прикормів та сумішей. Будьте уважні: і у таких випадках у деяких жінок вагітність можлива.
  • При годуванні груддю ви швидше засинаєте та краще висипаєтесь.
  • Грудне вигодовування здатне навіть покращити розумові здібності.
  • Вам не треба щоразу стерилізувати пляшечки, готувати суміш — їжа завжди з вами і доступна у будь-який час.
  • Грудне вигодовування значно економить ваш бюджет, адже немає потреби купувати суміш.

Як бачите, переваг у грудного вигодовування чимало. Тож якщо у вас є можливість, вибирайте саме такий спосіб годування малюка.
 

Чому потрібно підтримувати грудне вигодовування?

користь грудного вигодовування

Підтримка грудного вигодовування важлива, оскільки воно допомагає встановити тісний емоційний зв'язок, який важливий для психологічного розвитку дитини. Грудне вигодовування — це час, коли ви можете поділитися обіймами, ніжністю та любов'ю з дитиною.

Забезпечення сприятливого середовища для грудного вигодовування — це важлива ініціатива, яка покликана створити позитивне середовище для жінок, що вибирають цей спосіб годування своїх дітей. Такий підхід враховує індивідуальні потреби кожної матері, створює умови для комфортного та безпечного грудного вигодовування. Заохочуючи цю практику, ми сприяємо загальному благополуччю сім'ї.
 

Як правильно годувати грудьми

Годування грудьми — це нескладний та природній процес. Проте його можна зробити ще більш комфортним. Розповідаємо, як правильно годувати грудьми:

  1. Годуйте дитину не за годинами, а за вимогою — прикладайте до грудей щоразу, як вона цього потребує. Малюк може смоктати пальчики, шукати маму, повертаючи голову, плакати.
  2. Виберіть зручне положення для вас і для малюка. Є чимало поз для годування груддю, які будуть комфортними.
  3. Дитина повинна бути повернута до вас обличчям і легко дотягуватися до грудей.
  4. Переконайтеся, що дитина бере в рот не лише сосок, а й ореолу. Так вона отримає необхідний обсяг грудного молока, а вам не буде боляче. Підборіддя має торкатися грудей, а нижня губа — трошки вивернута. Під час смоктання ви повинні чути звуки ковтків.
  5. Дайте малюку завершити годування самостійно. Зазвичай, дитина засинає або сама відпускає сосок.
  6. Дотримуйтеся правил особистої гігієни для запобігання інфекціям.
  7. Не соромтеся звертатися за порадою до лікаря чи консультанта з грудного вигодовування. Вони допоможуть вам краще зрозуміти, як годувати новонародженого.

Найважливіше — знати, як правильно годувати грудьми та організувати процес так, щоб було комфортно обом учасникам.
 

Переваги материнського молока для дитини

грудне вигодовування користь

Грудне молоко — це справжня скарбниця корисних речовин для малюка. Розглянемо його користь більш детально:

  • Материнське молоко містить важливі вітаміни та мінерали, такі як вітамін А, С та кальцій, які сприяють зміцненню кісток і здоров'ю шкіри.
  • У складі грудного молока є антитіла, які допомагають захищати дитину від інфекцій та хвороб, що робить її імунітет сильнішим.
  • Молоко містить жири, які важливі для розвитку мозку та нервової системи.
  • У материнському молоці містяться жирні кислоти, такі як ДГК і АА, які сприяють розвитку клітин мозку та підтримують нормальну функцію нервової системи.
  • Регулярне споживання материнського молока сприяє зниженню ризику виникнення проблем з серцем і судинами в подальшому житті.
  • Пребіотики та пробіотики в материнському молоці сприяють розвитку корисної мікрофлори в кишківнику, підтримуючи здоров'я травної системи.
  • У перший рік життя дитячий організм легше засвоює корисні речовини з материнського молока, ніж з інших джерел.
  • Материнське молоко завжди адаптується до потреб дитини, змінюючи свій склад відповідно до віку та фізіологічних характеристик.
  • Грудне молоко допомагає зменшити ризик виникнення алергії у малюка.
  • Годування новонародженого грудним молоком допомагає йому заснути та сформувати правильні циркадні ритми сну.
  • Годування грудьми сприяє формуванню тісного емоційного зв'язку між матір'ю та дитиною, надаючи малюкові відчуття безпеки та комфорту.

Це далеко не всі переваги грудного вигодовування, тож материнське молоко — беззаперечно найкраща їжа для малюка.
 

Що потрібно знати, щоб годувати грудьми якомога довше?

грудне вигодовування користь для дитини

На жаль, багато мам відмовляються від грудного вигодовування, щойно стикаються з труднощами. Щоб цього не сталось, прислухайтесь до порад, як годувати новонародженого:

  • Годувати грудьми може практично кожна жінка — важливо налагодити процес, щоб він був комфортним.
  • Якщо ви тимчасово не можете годувати, продовжуйте зціджувати молоко, щоб не втратити лактацію.
  • Якомога частіше прикладайте малюка до грудей, особливо у перші дні життя та під час лактаційних криз (3, 6 місяців дитини).
  • Якщо вам боляче годувати, є тріщини сосків або лактостаз, зверніться до лікаря.
  • Дбайте про себе. Вибирайте комфортні пози для годування грудьми, делегуйте обов’язки батькові чи близьким, відпочивайте разом із дитиною. Тоді вигодовування даватиметься вам легше.

Тривалість та якість грудного вигодовування залежить від того, як ви організуєте процес.
 

Коли треба припиняти годувати грудьми

До якого віку годувати дитину грудьми? ВООЗ рекомендує годувати дитину мінімум до двох років, з них перші 6 місяців — обов’язково. Проте все залежить від вашого бажання — деякі мами годують своїх дітей навіть до 4 років. Чим довше ви годуєте, тим краще для вашого малюка. Ви також отримаєте користь, проте завжди зважайте на свої бажання та комфорт, адже тільки вам вирішувати, до якого віку годувати дитину грудьми.
 

Поширені питання:

Чому грудне вигодовування важливе для здоров'я матері?
Грудне вигодовування сприяє відновленню материнського організму, зменшує ризик розвитку деяких захворювань, таких як рак грудей та яєчників, сприяє емоційному зв’язку з дитиною завдяки гормону окситоцину.

Як грудне вигодовування впливає на здоров'я та розвиток малюка?
Грудне вигодовування сприяє росту та правильному розвитку малюка, бо у молоці містяться необхідні поживні речовини та антитіла. Склад молока завжди адаптується до потреб дитини.

Яка різниця між грудним та штучним вигодовуванням для матері й дитини?
Грудне вигодовування забезпечує дитину важливими антитілами та поживними речовинами, а також сприяє зв'язку матері з дитиною. Якісне штучне вигодовування надає поживні речовини та необхідні мікроелементи для розвитку, але не сприяє емоційному зв’язку мами й малюка.

Як грудне вигодовування впливає на емоційний зв'язок між матір'ю та дитиною?
Грудне вигодовування сприяє глибшому емоційному зв'язку між матір'ю та дитиною за рахунок вироблення гормону окситоцину, відомого як «гормон любові». Цей процес сприяє психологічній близькості між матір'ю та малятком.