Меню

Що таке коліки та яка причина їх появи?

Кишкові кольки за своєю природою – це кишкові спазми. Вони турбують більшість дітей перших 3-4-х місяців життя і найчастіше мають функціональний характер, тобто захворювань внутрішніх органів не відбувається.

Як правило, коліки з’являються внаслідок підвищеного газоутворення в кишечнику малюка, яке викликає рефлекторний спазм з різким болем, тому малюк раптово починає дуже сильно плакати, підтягувати ніжки до животика,  вигинати тіло тощо. 

Основна відмінність дитячих кольок  від інших захворювань шлунково-кишечного тракту - раптова поява і таке ж несподіване закінчення нападу при загальному задовільному стану дитини до та після цього. Часто напад колік зникає після спорожнення кишечника або виходу газів.

кишкові коліки

Чому виникають коліки та інші порушення травлення у малюків?

Основні причини кольок у немовлят:

  • незрілість ферментних систем шлунково-кишкового тракту і найчастіше - тимчасове зниження здатності повністю засвоювати лактозу
  • несформований мікробіоценоз кишечника
  • незрілість структур головного мозку, що регулюють процеси травлення
  • психологічні порушення взаємодії «дорослий-малюк» у родині
  • стійкі коліки можуть бути також проявами харчової алергії на білок коров'ячого молока.

Усе це може бути причиною підвищеного газоутворення в кишечнику дитини і призводити до порушень перистальтики.

Як розпізнати коліки та відрізнити від інших захворювань

Коліки зазвичай з’являються у перші тижні життя немовля і можуть продовжуватися до трьох чи чотирьох місяців. Симптоми колік з’являються в певний час дня, частіше це буває ввечері. Це може бути пов'язано зі змінами у режимі годування, з особливостями формування травної системи, зі стресом а також з харчовою алергією.

Немовля під час колік стає метушливим, часто змінює положення в ліжку (наприклад, закриває кулаки або тягнеться назад. Дитячі коліки часто супроводжуються сильним плачем та напруженням. Приступи можуть тривати до трьох годин.

Оскільки коліки — це фізіологічний стан малюка, пов’язаний з накопиченням газів у кишківнику, додаткові симптоми, як це часто буває з іншими гастроінтестинальними захворюваннями, не спостерігаються. Напад виникає раптово і так само раптово проходить після спорожнення кишківника або виходу газів. Саме у цьому полягає головна відмінність від захворювань ШКТ.

 

Як полегшити коліки в немовляти

Використання медикаментів для лікування колік недоцільне, адже це явище — не хвороба. Разом з тим, ви можете полегшити симптоми колік:

Легкий масаж животика за годинниковою стрілкою полегшить тиск на черевну стінку та сприятиме виведенню газів.
Тепла грілка або гаряча пелюшка на животі полегшить біль та розслабить м'язи.
Переконайтеся, що ви правильно годуєте немовля і під наглядом педіатра за потреби внесіть корективи до раціону.
Годуючи немовля, тримайте його у вертикальному положенні, щоб запобігти ковтанню повітря та зменшити ризик газоутворення. Чай з фенхелю також полегшить стан малюка, усуне кольки та здуття.

 Не надто сильне, але ніжне колисання може також сприяти заспокоєнню немовляти.
 

Вплив харчування на коліки: чому важливо вибирати правильний раціон для дітей

Материнське молоко є найкращим харчуванням для немовлят. Воно легко засвоюється та не подразнює шлунково-кишковий тракт. Молоко містить антитіла, що поліпшують імунітет та запобігають проблемам з травленням.

Якщо годування материнським молоком довелося обмежити, важливо вибрати суміш, що якнайкраще відповідає потребам немовляти. Деякі діти мають чутливість до певних інгредієнтів, тому лікарі можуть порадити гіпоалергенні або спеціальні формули — наприклад, HiPP Comfort при закрепах в немовлят,  або при надлишковому утворенні газів.

Переваги молочної суміші HiPP Comfort:

  • Знижений вміст лактози – зменшення метеоризму, кольок та пов’язаних з ними крику та плачу.
  • Глибоко розщеплений білок - легше засвоюється та не викликає алергії, тому суміш підходить для діток, які в тому числі мають схильність до алергії.
  • Спеціальний жир бета-пальмітат пом’якшує випорожнення та легше засвоюється.
  • Комбінація пробіотиків та пребіотиків за зразком грудного молока, ефективність яких доведена => здоровий кишечник - здорове травлення та хороший імунітет.

Взаємозв'язок між коліками та сном: як забезпечити комфортний сон для дитини

Коліки можуть впливати на сон немовляти, а проблеми зі сном можуть посилювати дискомфорт від колік. Щоб запобігти цьому, забезпечте комфортну температуру в кімнаті, тихе оточення та зручну постіль для сприяння спокійному сну.

Важливо встановити режим сну для дитини, щоб вона знала, коли настане час відпочинку.
 

Профілактика колік: як запобігти їх появі

Хоча точні причини колік у немовлят ще не встановлені, існують певні стратегії, які допоможуть зменшити ймовірність їх виникнення та полегшити симптоми.

Так, перегодовані діти частіше страждають на коліки, аніж діти зі збалансованим режимом годування. Встановіть режим та слідкуйте за сигналами голоду дитини. Годуйте частіше, але меншими порціями, щоб уникнути переїдання та зменшити ризик газоутворення.

Створіть та підтримуйте режим сну та годування, щоб немовля знало, коли можна поїсти та відпочити. Відчуття безпеки дуже важливе для нормального травлення, тож уникайте надмірного стресу та намагайтеся створити спокійне середовище для себе і дитини.
 

Поширені питання

Що таке коліки у малюків та яка їх причина?
Відповідь: Кишкові коліки у малюків — це кишкові спазми, які найчастіше виникають внаслідок підвищеного газоутворення в кишечнику, спричинюючи рефлекторний спазм та біль у животику.

Який характер мають дитячі коліки, і як можна їх впізнати?
Відповідь: Дитячі коліки проявляються різким болем у животі, підтягуванням ніжок до животика та вигинанням тіла. Вони часто з'являються раптово і закінчуються несподівано, і малюк відновлює загальний стан після спорожнення кишечника або виходу газів.

Які основні відмінності між дитячими коліками та іншими захворюваннями шлунково-кишечного тракту?
Відповідь: Основна відмінність полягає в раптовій появі та несподіваному закінченні нападу колік при загальному задовільному стані дитини до та після нього, що відрізняє їх від інших захворювань шлунково-кишечного тракту.

Чому виникають коліки та інші порушення травлення у малюків?
Відповідь: Коліки та інші порушення травлення у малюків зазвичай виникають через підвищене газоутворення в кишечнику, несправність травних функцій, недозрілість травної системи, алергії на їжу або інші фактори.