Меню

Основні причини переходу на змішане вигодовування

змішане годування

Змішане вигодовування (а саме, докорм малюка молочними сумішами) дає батькам більшу гнучкість і можливість контролювати режим годування залежно від обставин, а також може бути корисним у випадках, коли грудне вигодовування не є можливим з різних причин.

Розглянемо основні фактори, які можуть спонукати до переходу на змішане вигодовування немовлят.
 

Причина 1: недостатнє вироблення грудного молока

змішане вигодовування

Фізіологічні причини недостатнього вироблення молока у матері можуть бути різноманітними. Серед них — недостатня частота або тривалість грудного вигодовування, що призводить до недостатнього стимулювання молочних залоз. Неправильне прикладання малюка до сосків також зменшує вироблення молока. Окремою причиною раннього завершення лактації є низький рівень гормона пролактину — у такому випадку необхідні додаткові обстеження.

Грудне молоко містить багато поживних речовин і антитіл, які необхідні для нормального росту і розвитку малюка. Тому якщо дитина не отримує достатньо молока, це швидко призводить до недоїдання і недостатнього набору ваги. 

Підтримка від партнера та родини, правильне харчування, забезпечення відпочинку та мінімізація стресу позитивно впливають на вироблення молока. Також регулярне і правильне прикладання дитини до грудей сприяє стимуляції молочних залоз і поліпшенню лактації.
 

Причина 2: медичні проблеми матері

як організувати змішане вигодовування

Деякі хвороби та стани здоров'я можуть впливати на грудне вигодовування, ускладнюючи або обмежуючи можливість матері годувати дитину грудьми — у таких випадках догодовування молочною сумішшю допомагає малюку продовжувати набирати вагу. 

Наприклад, мастит викликає біль та дискомфорт під час годування, через що прикладання дитини до грудей стає майже неможливим. 

Хвороби та стани здоров'я, що можуть впливати на грудне вигодовування:

  • деякі інфекційні захворювання можуть передаватися дитині через грудне молоко;
  • деякі ліки можуть бути небезпечними для дитини під час грудного вигодовування;
  • хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, аутоімунні захворювання або психічні розлади, можуть впливати на грудне вигодовування;
  • хірургічні втручання на молочних залозах вимагають припинення грудного вигодовування;
  • жінки, які народжують передчасно, можуть мати більше проблем з грудним вигодовуванням.

При переході на змішане вигодовування необхідно отримати повноцінну консультацію від лікаря для визначення найкращого рішення для вас та вашої дитини. Регулярно спостерігайте за реакцією малюка на зміни у режимі харчування та коригуйте дієту відповідно до рекомендацій педіатра. 
 

Причина 3: повернення матері до роботи

змішане годування немовлят

Стрес та втома від роботи беззаперечно впливають на лактацію та загальне самопочуття мами. Стається, що через вихід на роботу не вистачає часу на вигодовування дитини, або просто немає умов для цього на робочому місці. З цією проблемою допомагає догодовування сумішшю та встановлення графіку годування.

 

Тож як краще організувати стабільний графік харчування немовляти?

  • спостерігайте за сигналами голоду — давайте молоко або суміш за потребою;
  • сплануйте годування, враховуючи графік роботи та інші обов'язки — намагайтеся визначити, коли у вас буде можливість годувати груддю, а коли — сумішшю;
  • долучайте батька або інших близьких людей до годування, попередньо надавши детальну інструкцію з приготування суміші та правильного годування.

Корисним буде використання молоковідсмоктувача. Такі прилади дають можливість зберігати грудне молоко для подальшого годування та надають вам можливість регулювати кількість молока для вживання дитиною. З молоковідсмоктувачем ви будете впевнені, що у немовляти завжди буде доступ до молока.
 

Причина 4: особливі потреби дитини

Чи можна за потребою годувати груддю і сумішшю? Так, адже така комбінація забезпечить дитину всіма необхідними поживними речовинами та сприятиме здоровому набору ваги, особливо, якщо у матері є проблеми з лактацією. 

Важливо пам'ятати, що рішення про штучне вигодовування повинне прийматися з урахуванням всіх факторів, індивідуально для кожної дитини та її матері. Перед введенням змішаного вигодовування обов’язково проконсультуйтеся з педіатром, щоб визначити кращі пропорції для докорму. Також ви зможете обговорити індивідуальні потреби малюка та можливі ризики змішаного вигодовування.

Пам'ятайте, що навіть якщо ви не можете годувати груддю протягом тривалого часу, грудне вигодовування можна повернути.

Причина 5: зручність та гнучкість

змішане годування немовляти

Змішане вигодовування сумішшю забезпечує вашій родині одразу декілька переваг, що полегшують щоденну рутину.

Так, змішане годування дає змогу розділити відповідальність за годування між різними членами сім'ї і полегшити життя матері. Це також дає можливість долучати батька до важливих моментів в житті малюка.

Якщо ви обираєте змішане годування немовляти, ви також маєте змогу краще планувати роботу, відпочинок та інші активності, знаючи, що ваша дитина ніколи не буде голодною.
 

Поширені питання

Чи безпечно поєднувати грудне молоко з дитячими сумішами?
Поєднання грудного молока з дитячими сумішами є безпечним, але важливо дотримуватися вказівок виробника дитячого харчування щодо правильного приготування та застосування. Спочатку необхідно проконсультуватися з педіатром, адже саме медичний фахівець допоможе встановити корисні для малюка пропорції докорму.

Як зрозуміти, що дитині не вистачає грудного молока?
Ознаками нестачі грудного молока є часті сигнали голоду в дитини, пошук соска та смоктання навіть після завершення годування груддю, а також недостатній набір ваги.

Які види дитячих сумішей підходять для змішаного вигодовування?
Для здорових малюків чудово підходить будь-яка молочна суміш HiPP залежно від віку дитини та особливостей її харчування.

Як правильно організувати режим змішаного вигодовування?
Організувати режим змішаного вигодовування можна шляхом встановлення чітких годувальних графіків. Пам’ятайте, що найкращий вибір для малюка — це грудне молоко, і суміш має використовуватись у якості доповнення до нього. Але змішане вигодовування дає деякі переваги — у мами з’являється більше часу, адже годувати сумішшю може батько або хтось з близьких.

Чи можуть виникнути проблеми з грудним вигодовуванням після введення суміші?
Після введення суміші може спостерігатись зменшення лактації. Саме тому педіатри та ВООЗ рекомендують віддавати перевагу грудному вигодовуванню і використовувати суміші лише тоді, коли грудного молока недостатньо, або у вас немає можливості годувати грудьми.