Що таке прикорм?
Це продукти харчування, які дають дитині першого року життя у доповнення до грудного молока або молочної суміші.
Коли вводити прикорм?
Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує введення прикорму в 6 місяців. Деякі європейські наукові спільноти - наприклад, Європейське товариство дитячих гастроентерологів, гепатологів та нутриціологів (ЕSРGHAN) говорять про введення першого прикорму - з 4 місяців до 6. Тому для кожного малюка необхідність введення прикорму визначається лікарем індивідуально.
Перший прикорм: з чого починати?
Не існує єдиної схеми послідовності введення продуктів, оскільки кожна дитина має свої особливі потреби, які треба врахувати. Для більшості першим прикормом буде овочеве пюре, іноді - каша. Потім з овочами маля отримуватиме м'ясо, рибу, а з кашею - жовток. Ще одна страва прикорму - сир та кисломолочні напої. Соки та фруктові пюре є десертом і доповнюють раціон.
Питання та відповіді:
Що таке прикорм і коли його варто вводити в раціон дитини?
Відповідь: Прикорм — це харчові продукти, які дають дитині першого року життя у доповнення до грудного молока або молочної суміші. Щодо моменту введення прикорму, Європейське товариство дитячих гастроентерологів, гепатологів та нутриціологів (ЕSРGHAN) говорять про введення першого прикорму - з 4 місяців до 6, але індивідуальний підхід може визначати лікар.
Як зрозуміти, що дитина готова до введення прикорму?
Відповідь: При готовності до введення прикорму дитини можуть свідчити ознаки, такі як добре тримання голови, можливість сидіти з підтримкою, інтерес до їжі.
Коли найкраще починати вводити органічні овочеві пюре в раціон дитини?
Відповідь: Початок введення органічних овочевих пюре в раціон дитини варіюється від 4 до 6 місяців в залежності від рекомендацій лікаря та індивідуальних потреб малюка.
Важлива інформація: Безумовна перевага належить грудному вигодовуванню. Перед використанням за призначенням обов’язкова консультація лікаря (педіатра, лікаря сімейної медицини). Детальна інформація на сайті hipp.ua. Вікові обмеження зазначені на продукції.