Немовлята мають вигодовуватися за потребою — це знає кожна мама. Проте, з часом батькам стає важко прокидатися вночі кожного разу, коли малюк просить поїсти. Нічні годування важливі для правильного росту та розвитку дитини, але чіткої інструкції, коли та як потрібно від них відмовлятися, не існує, адже кожне немовля унікальне. Розберемо основні принципи та умови відмови від нічного годування.
Як відучити дитину від пляшки на сон і протягом ночі?
Чи потрібно годувати малюка вночі?
Нічні підйоми для годування малюка рано чи пізно стають несумісними з нормальним режимом кожної мами. Отже, в якийсь момент постає питання: як припинити нічні годування?
Звичайно, дитина має отримувати всі поживні речовини в достатньому обсязі, щоб забезпечити нормальний розвиток та ріст. Саме від ваги малюка та того, скільки він їсть протягом дня, залежить, коли закінчувати нічні годування.
Якщо ваша дитина здорова, але протягом дня не отримує харчування в достатньому обсязі, або занадто повільно набирає вагу, нічні годування скасовувати ще зарано. Якщо ж малюк стабільно росте і вдень добре їсть, можна поступово планувати, як відучити дитину від нічних годувань.
Звичайно, якщо немовля вас не турбує вночі, будити його для годування не потрібно. Це нормально, коли малюк у п’ять-шість місяців не отримує їжу протягом шести годин. Зважайте, що іноді діти прокидаються вночі не тому, що голодні, а тому, що звикли вставати о цій порі та отримувати увагу мами.
Тож, рішення про припинення нічного вигодовування залежить від стану та віку малюка, а також від того, як добре він харчується вдень. Універсальної формули немає, тож якщо ви вагаєтеся, варто проконсультуватися з вашим педіатром.
У яких випадках потрібно відмовитись від годування вночі?
Відучити дитину їсти вночі можна тільки тоді, коли вона вже готова до цього. Діти зазвичай потребують нічних годувань, адже мають дуже швидкий обмін речовин. Ближче до 1 року діти зазвичай можуть набрати достатньо поживних речовин протягом дня.
Відмова має бути поступовим процесом, який допоможе дитині адаптуватися до змін. Готовність малюка допоможуть визначити:
- метушливість та незацікавленість під час спроби годування вночі;
- дитина прокидається, але не випиває всю пляшечку, а просто хоче посмоктати соску і знову засинає;
- якщо дитина спить протягом ночі, це означає, що вона не голодна;
- скорочення тривалості нічних годувань.
Проте, у деяких випадках педіатри не рекомендують припиняти нічні годування. Показами для продовження нічного годування є недоношеність малюка, малий вік (до трьох місяців), сповільнений набір ваги або певні проблеми зі здоров’ям. Саме тому перед прийняттям рішення про відмову від нічного годування важливо отримати поради педіатра.
Правильне відлучення від нічних годувань
Основні правила відлучення від нічних годувань полягають у поступовості процесу та готовності малюка до цього. Ви можете посприяти адаптації дитини до таких змін:
- Почніть поступово. Не намагайтеся відмовитися від нічних годувань за один день. Почніть зі скорочення кількості годувань вночі на одне або два на тиждень.
- Проводьте більше часу з малюком в день. Забезпечте йому достатній тілесний контакт, щоб вночі було менше пробуджень.
- Створіть в кімнаті умови для міцного сну. Переконайтеся, що температура та вологість комфортна. Не слід занадто обігрівати спальню, оптимальна температура — 18–19 градусів за Цельсієм, а вологість — 50–70%. Краще взяти теплу ковдру.
- Почніть формувати вечірні ритуали. Наприклад, проводьте час разом, купайтеся, а потім у фіксований час вкладайте малюка спати.
- Поступово збільшуйте відстань між вами та малюком вночі, робіть груди менш доступними.
Корисною порадою буде залучення до цього процесу батька. Договоріться з татом дитини, щоб інколи під час нічних пробуджень малюка саме він вставав до дитини. Це допоможе малюку не провокувати апетит вночі. Якщо ви або батько встаєте до немовля вночі, не наближайте дитину до грудей. Проявляйте увагу іншими методами — погладжуванням по спині або животику, розмовою. Навіть ваша присутність здатна дещо заспокоїти малюка, що прокинувся серед ночі.
Поширені питання
Як відучити дитину від пляшки під час сну і забезпечити спокійну ніч?
Поступово зменшуйте час, коли дитина користується пляшкою під час сну. Замініть цей ритуал іншими успішними методами заспокоєння — наприклад, контактом з вами. Поступово зменшуйте кількість нічних годувань на 1–2 на тиждень.
Які ефективні методи і поради щодо відмови від пляшки перед сном?
Встановіть новий ритуал перед сном — це може бути розмова малюка з батьками, колисання або тілесний контакт. Застосовуйте позитивне посилення, похвалюючи дитину за успішну відмову від пляшки. Навіть якщо малюк не розуміє сенсу ваших слів, він сприймає інтонацію.
Як зробити перехід від використання пляшки на ніч до інших заспокійливих ритуалів?
Майте терпіння та зробіть цей перехід поступовим. Скорочуйте періоди використання пляшки та натомість подовжуйте періоди розмов або гри перед сном. Купання, обійми, читання казок — чудові альтернативи.
Як допомогти дитині відмовитися від пляшки без стресу і перешкод для сну?
Постійність та поступовість допоможуть малюку безпечно адаптуватися до таких змін. Проводіть час з дитиною перед сном та вкладайте її у ліжко в однаковий час щовечора. Якщо дитина прокидається вночі, вставати до неї може батько, щоб не провокувати апетит.