Вашій дитині 5 місяців — вітаємо! Цей вік для малюка вносить зміни не тільки у його фізіологію, але й у сприйняття світу. Ось що важливо знати батькам про цей вік малюка, харчування, сон та особливості розвитку.
Розвиток дитини в 5 місяців

Грудне вигодовування у 5 місяців
Незалежно від того, чи ви вже запропонували малюку перший прикорм, у 5 місяців дитина має продовжувати отримувати грудне молоко, якщо для цього немає медичних протипоказань. У цьому віці грудне вигодовування все ще продовжується на вимогу малюка. Єдина різниця — дитина вже не так часто просить їсти та вже має сталий розклад годувань. Зазвичай це 5–7 годувань на день. Ваш малюк все ще може прокидатися вночі та просити груди, проте якщо він цього не робить, не переживайте — обидва варіанти є нормою.
Дитина у 5 місяців вже має більш скоординовані рухи, тож для грудного вигодовування ви можете обирати серед більшої кількості позицій. Класична та перехресна “колиска” забезпечують комфорт вам та малюку, а також дають дитині змогу надійно прикладатися до грудей. “Перехресна колиска” дасть вам змогу краще підтримувати голову малюка, якщо раніше були проблеми з прикладанням.
Для нічних годувань дуже зручною буде позиція “лежачи на боці” — так ви маєте змогу відпочити, поки малюк годується. Також комфортною є позиція “захоплення м’яча”, коли дитина прикладається до грудей з-під руки. Це зменшує тиск на груди, а також на шов після кесаревого розтину, якщо він є.
Дуже важливою є якість грудного молока. Багатьох мам турбує питання харчування, адже спожита їжа впливає на склад молока для малюка. Грудне молоко формується з компонентів крові, і хоча його склад залишається стабільним навіть за умов недостатнього харчування матері, дієта все ж може впливати на деякі елементи, зокрема на концентрацію вітамінів і мінералів.

Харчування мами, яка годує: популярні питання
Харчування матері відіграє важливу роль у підтримці її здоров'я та забезпеченні достатньої кількості поживних речовин для дитини. Відповідаємо на популярні запитання про нього:
Чи треба вживати більше калорій під час грудного вигодовування?
Так, мамі, яка годує, необхідно більше калорій, оскільки для лактації потрібна енергія. Це додатково близько 400–500 калорій на день. Важливо не просто збільшувати кількість калорій, а дбати про їхню якість.
Які продукти краще включати в раціон?
Раціон має бути збалансованим і базується на загальних принципах здорового харчування:
Продукти, багаті білком — м'ясо, риба, яйця, бобові, горіхи.
Овочі та фрукти як джерела вітамінів і мінералів.
Цільнозернові продукти — хліб, крупи, макарони з цільного зерна.
Корисні жири — оливкова олія, авокадо, горіхи, насіння.
Споживання омега-3 жирних кислот із риби та горіхів покращує склад молока, що сприяє розвитку мозку дитини.
Чи потрібно уникати певних продуктів?
Зазвичай не потрібно обмежувати себе в певних продуктах, але варто бути обережною з:
Кофеїном, оскільки кофеїн може потрапляти в грудне молоко і впливати на дитину.
Продуктами, які можуть викликати алергію у вас чи дитини. Це може бути надлишок молочних продуктів, цитрусові, шоколад, горіхи и щось інше.
Важливо дослухатися до свого організму та спостерігати за малюком, щоб помітити негативну реакцію на певні продукти.
Чи треба пити більше води?
Оскільки грудне вигодовування збільшує потребу організму в рідині, рекомендується пити воду, коли виникає спрага. Якщо ви не відчуваєте її, пийте не менше 2–2,5 літрів води на день.
Прикорм у 5 місяців: чи можна?

Організація ESPGHAN рекомендує знайомити малюка з прикормом у віці від 4 до 6 місяців, тож 5-місячна дитина вже може бути готовою до своєї першої “дорослої” ложки.
Спочатку необхідно визначити, чи готовий ваш малюк до введення прикорму. Зрозуміти це допоможуть особливості поведінки:
- впевнене утримання голівки;
- спроби самостійно сісти;
- підвищений інтерес до їжі — малюк може тягнутися навіть до вашої тарілки;
- відсутність виштовхування густої їжі з ротової порожнини.
Якщо це все про вашого малюка, вітаємо — вже можна поступово вводити прикорм.
Почніть з одного продукту. Так ви краще зможете оцінити реакцію дитини на нього. Перший прикорм можна дати перед “великим” годуванням груддю, а його об’єм можна поступово збільшувати протягом тижня, починаючи з половини чайної ложки.
Звичайно, якщо малюк категорично відмовляється від ложки, не намагайтеся змусити його їсти. Натомість запропонуйте груди і спробуйте ввести прикорм під час наступного годування.
Якщо малюк добре набирає вагу, то першим прикормом має бути однокомпонентне овочеве пюре — це джерело вітамінів, мікроелементів та клітковини. Фруктові пюре спочатку теж мають бути однокомпонентні, наприклад, з яблука або груші.
Альтернативним першим прикормом може стати однокомпонентна безмолочна каша. Спочатку вводяться крупи без глютену — рис, кукурудза, гречка. Після знайомства малюка з різними продуктами ви можете спробувати багатокомпонентні каші та пюре.
Розвиток дитини в 5 місяців
П’ятимісячний малюк помітно росте: діти в цьому віці вже можуть важити від 6.5 до 8 кг. Зріст збільшується пропорційно: 5-місячні дівчата зростають до 62–67 см, а хлопчики — до 65–69 см.
Окрім цього, змін зазнає режим дня малюка. Сон у цьому контексті заслуговує на окрему увагу.
Сон дитини у 5 місяців

В першу чергу ви помітите, що дитина вже довше спить вночі — біля 6–8 годин. Денний сон займає по 2–3 години до 3–4 разів на день. Щоб забезпечити більш спокійний нічний сон, радимо створити малюку максимально комфортні умови для цього:
- нагодуйте дитину перед сном;
- створіть затишну атмосферу: налаштуйте комфортну температуру повітря, забезпечте тишу та мінімум світла;
- вкладайте малюка щовечора в один і той самий час — це допоможе йому призвичаїтись до сталого режиму та менше прокидатися вночі з віком.
Коли малюк спить в своєму ліжечку, переконайтеся, що крім нього в ліжку нічого немає: ані м’яких іграшок, ані пляшечок або дрібних предметів.
Проблеми зі сном дитини в 5 місяців та їх вирішення
Проблеми зі сном у дітей на п’ятому місяці життя є досить поширеними. Їх варто сприймати як частину розвитку і не панікувати.
У віці 5 місяців діти можуть проходити так звану "регресію сну”. Вони раптово прокидаються вночі або важко засинають. Це може бути пов'язано з етапами розвитку, коли дитина вчиться перевертатися, сидіти, починається прорізування зубів. Впроваджуйте вечірні ритуали, про які ми написали вище, щоб допомогти малечі налаштуватися на сон. Якщо вона прокинулася вночі, спробуйте заспокоїти її погладжуваннями, гойданням або тихим співом.
Якщо дитина довго не спить вдень, вона може перевтомитися. Це зробить процес засинання ще складнішим, адже перевтомлені діти стають дратівливими і важче заспокоюються. Намагайтеся дотримуватися періодів активності та сну. Спостерігайте за дитиною і вкладайте її спати до появи ознак перевтоми.
Чи можна садити 5-місячну дитину в подушки?
Всі діти розвиваються за індивідуальним графіком. Якщо ваш малюк ще не сидить самостійно у 5 місяців, це нормально — в нього достатньо часу навчитися це робити. Варто розуміти, що цей процес прискорити майже неможливо, тож використання подушок для цього не рекомендується. Навпаки, часте надання вимушеного положення дитині може спричинити викривлення хребта.
Коли прорізуються перші зубки

У деяких дітей перші зубки вже можуть прорізуватись саме у 5 місяців. Це супроводжується неспокоєм малюка, а іноді — порушенням режиму дня. Такі зміни фізіологічні, і повністю викреслити дискомфорт з життя дитини у цей період неможливо.
Проте, якщо під час прорізування зубів дитина взагалі відмовляється від їжі або тримає фебрильну (38 та більше градусів) температуру, необхідно терміново звернутися до педіатра — такі ознаки не є нормою і можуть свідчити про запальний процес.
Загальний дискомфорт в період прорізування зубів можна полегшити декількома способами. Один з них — спеціальні прорізувачі з гіпоалергенного силікону, які малюк може тягнути до рота та гризти. Це може трішки послабити біль, як і будь-яке жування. Таким чином дитина робить мікромасаж ясен — це покращує мікроциркуляцію в них та допомагає зубкам прорізуватися швидше та менш болісно.
Поширені запитання
Що має вміти дитина в 5 місяців?
У 5 місяців малюк вже активно розвиває дрібну та велику моторику. Ви помітите, що ваша дитина вже вміє перевертатися зі спини на живіт, перекладати іграшки з однієї руки в іншу та навіть піднімати верхню частину корпусу, лежачи на животі.
Розумовий розвиток теж помітний у цьому віці: малюк вже активно “агукає”, розпізнає близьких, реагує на різні вирази обличчя. У цьому віці ви можете побачити першу адресовану саме вам посмішку.
Зір 5-місячної дитини стає більш чітким — вона вже розрізняє відтінки кольорів, починає цікавитись яскравими іграшками та іншими об’єктами, тягнутися до них.
Які продукти можна давати дитині в 5 місяців?
5 місяців — це все ще вік першого прикорму, тож продукти на цьому етапі мають бути максимально простими та безпечними. Малюку цього віку можна пропонувати овочеві пюре або однокомпонентні безглютенові каші. Консистенція такої їжі має поки що бути виключно однорідною, без грудочок.
Скільки годин має спати дитина в 5 місяців?
У порівнянні з попередніми місяцями ваш малюк спатиме менше, а його нічний сон стане більш довгим та менш неспокійним. 5-місячна дитина в середньому спить 12–15 годин на добу, з яких приблизно 6–8 годин припадає саме на ніч. Нічні пробудження у цьому віці ще можливі, але це не завжди ознака голоду — не забувайте перевіряти підгузок, умови в кімнаті або просто лагідно заколисуйте малюка замість того, щоб одразу пропонувати груди.
Які ігри найкорисніші для розвитку дитини в 5 місяців?
Будь-яка активність, що стимулює розвиток моторики, слуху та зору, йде на користь вашій дитині. Пропонуйте яскраві іграшки, що мають різні текстури, дайте малюку можливість відслідковувати предмети та торкатися до них — для цього чудово підходять підвісні іграшки.
Також проста гра в “ку-ку” стане чудовим рушієм для розвитку соціальних навичок дитини та ще більше зблизить вас із нею.