Вітаємо, півроку тому ви стали батьками! За цей час ви вже встигли опанувати найважливіші батьківські навички і, напевно, помітили, як швидко почав зростати ваш малюк. 6 місяців — це важливий вік для дитини. Крім запланованих оглядів та щеплень згідно з календарем, у цьому віці малюк вже демонструє помітний розвиток моторних, соціальних та розумових навичок.
Розвиток дитини в 6 місяців

Розвиток дитини в 6 місяців

Перетинаючи планку першої половини року життя, дівчатка вже можуть важити від 6 до 10 кг, а хлопчики — від 7 до 11 кг. Звичайно, кожний малюк зростає у власному темпі, але головне, щоб набір ваги стабільно продовжувався.
Разом з цим спостерігаються значні фізіологічні зміни.
Зір 6-місячної дитини продовжує поліпшуватись, і тепер ваш малюк може зфокусуватися на конкретному предметі, якщо ви розташуєте його за 8 см від очей дитини.
Слух теж покращується. Зокрема, малюк вже починає добре чути на відстані до 4 метрів. Дитина вже може реагувати на звуки, шукати їхнє джерело обертами голівки, здригуватись або плакати від дуже гучних акустичних подразників. Але найприємніше полягає у тому, що дитина вже може асоціювати голос мами або батька з їхніми обличчями, створювати емоційні зв’язки.
Де є емоції, там починають своє формування й інші реакції малюка, зокрема, мовленнєві. Ви можете почути від дитини лепет: зазвичай це різні повторювані склади, як-от “ма” або “та”.
На окрему увагу заслуговує розвиток моторики 6-місячної дитини. оскільки малюк вже чудово розрізняє предмети поруч із собою та кольори, його природною реакцією стає тягнутися до яскравих іграшок обома ручками. Велика моторика теж вдосконалюється — у 6 місяців дитина вже самостійно перевертається зі спини на живіт та у зворотному напрямку. Також ви зможете побачити перші спроби малюка самостійно сісти та навіть повзти, лежачи на животі.
Меню дитини у 6 місяців

Якщо ви ще не ввели прикорм, зараз — саме час для цього. Грудне вигодовування має залишатися основним джерелом харчування для дитини, проте у 6 місяців вже варто її познайомити з першими “дорослими” продуктами — однокомпонентними овочевими пюре або безглютеновими безмолочними кашами.
Введення прикорму має проводитись перед основним годуванням груддю у першій половині дня — дайте малюку спробувати органічне овочеве пюре або безмолочну кашу. Для початку достатньо половини чайної ложки. Якщо дитина відмовляється їсти, не змушуйте її, краще спробувати іншого разу. Поступово збільшуйте об’єм прикорму — на це може піти тиждень або трішки більше.
У 6 місяців дитина має споживати їжу обсягом 1/7 від маси тіла (але не більше 1000 мл). Враховуючи, що 5 годувань на добу є оптимальною кількістю у цьому віці, на одне годування достатньо близько 200 мл їжі. Всі ці 5 годувань ще мають бути з грудним молоком.
Кожен новий продукт варто вводити окремо, спостерігаючи за реакцією організму дитини. Інтервал між введенням нових продуктів повинен становити щонайменше 3–5 днів, щоб ви могли помітити можливі симптоми алергії та вчасно проконсультуватися з лікарем.
Важливо, щоб прикорм вводився поступово, в спокійній атмосфері, з урахуванням індивідуальних потреб дитини. Спостереження за її реакцією і консультація з педіатром допоможуть зробити цей процес максимально безпечним і комфортним для дитини.
6 місяців дитині — що треба знати про її здоров’я?

Догляд за 6-місячною дитиною включає як організацію гігієни та режиму дня, так і вчасні візити до педіатра.
- Купання малюка має тривати до 20 хвилин, а температура води має становити приблизно 37 градусів. Краще за все купати дитину перед сном — це буде чудовою підготовкою до нього та частиною заспокійливої рутини.
- Прогулянки з дитиною не мають обмежень за часом, проте важливо врахувати погоду та режим дня малюка. Не обов’язково користуватися виключно візочком, яким би комфортним він не був — якщо погода дозволяє, можна знайомити малюка з навколишнім світом, використовуючи слінг.
- Режим дня є унікальним в кожній родині, проте не забувайте про те, що малюку у 6 місяців потрібне 5-разове харчування, хоча б дві прогулянки на день, два епізоди денного сну по 1.5–3 години, а також міцний нічний сон.
Що ще треба знати про розвиток дитини в 6 місяців та догляд за нею?
У цьому віці ваш сімейний лікар або педіатр має провести комплексну оцінку розвитку малюка, а також направити на третє щеплення від коклюшу, правця, дифтерії, гепатиту В, поліомієліту.
Буде корисним нагадати, скільки має спати дитина у 6 місяців. В цьому віці режим сну малюка вже починає нагадувати дорослий. З 14–15 годин сну на добу 10–11 припадають на ніч, а все інше — короткий денний сон. При цьому кількість пробуджень вночі помітно зменшується, якщо для міцного нічного сну створити комфортні умови.
Одна з таких умов — вечірні ритуали перед сном, які закріплюють для дитини звичку засинати в певну годину. Це може бути купання, читання книги або спів колискових. Головне, щоб цей ритуал щодня проходив в одну й ту саму годину — це допоможе малюкові налаштувати власний біологічний годинник.
І звичайно, для комфортного сну вночі дитині потрібні комфортні зовнішні умови — темрява, тиша, а також температура у кімнаті близько 20 градусів за Цельсієм. Якщо малюк був дуже активний вдень, вірогідність швидкого засинання вночі без частих пробуджень стає більшою.
Якщо дитина у 6 місяців все ще прокидається вночі — це нормально. Як правило, в цьому віці достатньо короткого годування або заспокійливого гойдання, щоб малюк знову заснув.
Також потурбуйтеся про безпеку сну — в ліжечку має бути жорсткий матрац без подушок, м’яких іграшок або ковдри. Наявність цих предметів створює небезпеку для дихання малюка вночі, адже уві сні він може перекрити ними верхні дихальні шляхи.