Меню

Скільки годин сну необхідно моїй дитині?

Скільки годин сну необхідно моїй дитині?
Розрізняти день та ніч Ваш малюк навчиться тільки з часом ...

У кожної дитини свій індивідуальний ритм сну і харчування, а також індивідуальна потреба в них. Якраз у новонароджених в перші тижні життя ще не з’явилося  вміння розрізняти день і ніч. Можливості вплинути на цей ритм вкрай обмежені.

Батьки можуть підтримати дитину в її розвитку, однак свій біоритм дитина визначає сама. У деяких новонароджених яскраво виражена внутрішня тяга до систематичності. Такі діти починають рано спати, не прокидаючись вночі. Інші ж малюки протягом перших місяців заявляють про свої потреби в їжі й у сні в абсолютно різні години дня і ночі. Вони потребують підтримки батьків, щоб виробити систематичність або сумісні з усією родиною біоритми.

Важливо дотримуватися постійного, спокійного розпорядку дня з регулярними прийомами їжі, відходами до сну та іншими заняттями, наприклад, прогулянками або ритуалами.  Постійно повторюваний розпорядок дня, що включає купання, годування, вечірню казку або колискову, діє заспокійливо. Будь ласка, не забувайте поповнювати і свої резерви енергії: слідкуйте за Вашим харчуванням, пийте достатню кількість рідини і влаштовуйте собі перепочинок впродовж дня.

Визначити оптимальну тривалість відпочинку для вашого малюка допоможе наша таблиця сну і бадьорості немовлят. Окремо ви можете ознайомитися з особливостями сну дітей у різних вікових категоріях, адже перші роки малюка відрізняються активними змінами у режимі та адаптацією до них.

Вік Така кількість сну необхідна Вашій дитині на добу (= 24 години)
Новонароджений 16-20 годин
3 тижні 16 - 18 годин
6 тижнів 15 – 16 годин
4 місяці 9-12 годин вночі плюс 2 рази денний сон (по 2-3 години)
6 місяців близько 11 годин вночі плюс 2 рази денний сон (по 1-1,5 години)

У перші тижні життя

скільки має спати новонароджена дитина

У перші тижні Вам здається, що Ваш малюк майже цілий день спить – насправді новонароджені сплять близько 18 годин на добу, найчастіше, по 4 години. Сон переривається фазами неспання, під час яких малюка годують, сповивають і грають з ним.

Така норма сну немовлят забезпечує їм достатньо часу для розвитку життєво важливих навичок та продовження адаптації організму до існування поза тілом мами.

Перші 4-6 місяців життя

Перші 4-6 місяців малюк життя вчиться  розрізняти день і ніч. З цим умінням діти не народжуються.  Їх внутрішні годинники налаштовуються вже після народження, орієнтуючись на розпорядок дня сім'ї. Згодом часті короткочасні фази сну заміняться на триваліший сон. Одночасно і фази неспання  поступово триватимуть довше. 

Сон новонародженого у цьому віці хоча й триває менше, ніж раніше, але все ще вирішально впливає на пристосування малюка до певного режиму. До того ж, дотримання здорового графіка сну немовлят дає змогу сформувати правильні ритми сну у подальшому житті.

З 6-ти до 12-ти місяців

норми сну немовлят

З 6-ти до 12-ти місяців більшість дітей спить вночі близько 11 годин і 2 рази вдень по 1-1,5 години. Триваліший денний сон не рекомендується, оскільки це може призвести до порушення нічного сну малюка.

Деякі батьки неохоче будять свого малюка, вважаючи, що організму дитини потрібен сон. Однак для того щоб здоровий біоритм не був порушений, малюків, які занадто довго сплять вдень, варто потихеньку будити. Нехай краще Ваш малюк після цього трохи повередує, ніж буде спати і потім вимагати уваги вночі. Використовуйте денні фази неспання Вашого малюка для інтенсивних занять з ним. Найтриваліша фаза неспання – 4-5 годин – має бути перед нічним сном. Це допоможе Вашому малюку легко заснути ввечері та міцно спати вночі. 

На другому році життя

таблиця сну і бадьорості немовлят

На другому році життя дітям необхідно близько 13 годин сну на добу. Якщо 11 годин з них припадають на ніч, то залишається час і для денного відпочинку. Деякі діти вже у віці 10 місяців сплять тільки один раз в день, інші – не поспішають із цим нововведенням до 1,5 років. 

Якщо подивитись на таблицю сну дитини до року і порівняти з цим графіком, можна побачити суттєві зміни — тепер малюк майже не засинає вдень, натомість витрачаючи цей час на активний розвиток та пізнання світу. Проте якщо ваша дитина на другому році життя все ще провалюється у сон вдень, це ще не свідчить про проблеми зі здоров’ям. Це — варіант норми, і тільки досвідчений педіатр за даними постійного спостереження може допомогти вам визначити, чи є в дитини проблема з надмірним сном.

На третьому році життя

Чим старша дитина, тим менше сну їй потрібно. На третьому році життя діти сплять близько 12 годин. Багато хто взагалі відмовляється від денного сну, деякі зберігають цю звичку до дитячого садка.

Дані для окремих вікових груп

Наведені дані для окремих вікових груп – це середні показники, у той час як індивідуальна потреба в кількості годин сну варіюється.

Відхилення в межах 1-2 годин не привід для тривоги. А деякі діти прекрасно обходяться навіть ще меншою кількістю сну.

Поширені питання

Яка рекомендована кількість годин сну для немовлят?
Рекомендована кількість годин сну для немовлят залежить від їхнього віку. Малюки до 4 місяців мають спати від 14 до 17 годин на добу, розділених на кілька періодів. Від 4 місяців до року рекомендована загальна тривалість сну на добу становить від 12 годин.

Скільки годин має спати дитина віком від 1 до 2 років?
Малюки віком від 1 до 2 років мають спати приблизно від 11 до 14 годин на добу. Весь цей час також буде поділено на періоди активності та сну. Зокрема, дитина має отримати свій нічний сон, а також один чи два денних періоди відпочинку.

Які наслідки можуть бути від нестачі сну у дітей?
Відсутність достатньої кількості годин сну в житті малюка приводить до підвищення рівнів кортизолу, що негативно впливає на когнітивний розвиток дитини. Разом з цим можуть виникати проблеми з проявами емоцій, а також збільшуватися ризики появи алергічних реакцій та розвитку цукрового діабету.

Пошук продуктів прикорму