Меню

Чому бджоли важливі для всіх нас?

Дзижчання бджіл оживляє наші сади, їх мед підсолоджує наше життя, їх отрута використовується в медицині проти запалень, свічки з бджолиного воску освітлюють темні вечори, а прополіс корисний для нашої імунної системи.

Ці крихітні тварини безцінні для нас, людей. Завдяки своїй наполегливій праці вони досягають дивовижних результатів і є одними з найважливіших робочих тварин у всьому світі. Найважливіше їхнє завдання - запилення рослин. Без цієї безкоштовної послуги бджіл нам довелося б обійтися приблизно без третини наших продуктів харчування.

Медоносна бджола є невід'ємною опорою нашої екосистеми. Понад 80% місцевих квіткових рослин залежать від запилення. Без цього перехресного запилення багато рослин не змогли б дати плоди та насіння. Весь наш ландшафт, наше харчування і продовження існування багатьох видів рослин і тварин опинилось би під загрозою.

Наші бджоли у небезпеці

Бджоли необхідні для рослинного світу. У свою чергу, бджоли також залежать від пилку та нектару з рослин як їжі.

Це цикл дарування та прийняття. Ще кілька років тому поля та луки дарували багатий вибір різноманітних квіткових рослин. На зернових полях була суміш маку, волошок та багатьох інших польових квітів і трав; луки були барвистими килимами з квітів. Індустріалізація сільського господарства знищила значну частину цього різноманіття.

На звичайних зернових полях немає органічних трав, у наші дні вони лише зеленого або жовтого кольору, луки перетворені на інтенсивні пасовища. Тому бджоли часто страждають від голоду і без додаткового годування бджолярами не змогли б вижити в деяких регіонах.

Використання таких розпилювачів, як інсектициди та гербіциди, також загрожує бджолам. Речовини поглинаються бджолами, і вони отруюють їх або порушують почуття орієнтації, тому тварини не можуть знайти дорогу назад до вулика і гинуть.

Вирощування генетично модифікованих рослин також впливає на бджіл. Біологічна рівновага знаходиться під загрозою, а природне різноманіття все більше обмежується. Бджоли не можуть розрізняти генетично модифіковані рослині та звичайні. Тому вони розповсюджують свій небезпечний вантаж і забруднюють в процесі своєї природної діяльності не  модифіковані генетично території агрогенетичними технологіями.

 

Подальша небезпека - це хвороби, паразити та віруси, які передаються завдяки глобалізації. Наші бджоли не знають їх і не мають проти них захисного механізму. Одним з відомих прикладів є кліщ варроа (Varroa) з Азії. Без лікування бджолярами проти нього всі бджолині сім’ї були б знищені.

Життя бджоли

У вулику живе близько 40 000 бджіл. У кожній колонії є тільки одна бджола-матка. Вона більша за інших і її легко впізнати за довгим тілом і короткими крилами. Її єдина робота - нести до 2000 яєць на день і таким чином забезпечити продовження популяції бджіл. Матка спаровується лише раз у житті у так званому шлюбному польоті у повітрі. Він може тривати кілька днів, протягом яких матка спаровується з великою кількістю трутнів, чоловічих бджіл.

Велику частину колонії складають робочі бджоли. Тривалість їх життя залежить від того, наскільки важко їм працювати. Бджоли, у яких багато роботи влітку, живуть не так довго, як інші взимку. Робочі бджоли доглядають і годують личинок і матку. Вони будують вулик, виробляючи віск для стільників. Вони роблять мед з нектару. Приблизно через три тижні робочі бджоли перетворюються на літаючих. Вони вилітають і збирають нектар, пилок і воду і приносять все назад у вулик. У кожному вулику також багато тисяч чоловічих бджіл - трутнів. Вони не мають отруйного жала і народжуються з незапліднених яєць. Їх функція - спаровування з маткою. Оскільки вони не можуть прогодувати себе, їх годують і доглядають робочі бджоли. Вони гинуть безпосередньо після спарювання або, найпізніше, взимку, коли бракує їжі і їх виштовхують з гнізда.

Поради щодо корму для бджіл у Вашому власному саду або на балконі

Бджоли, джмелі, метелики тощо незамінні. Будучи запилювачами квітів, вони забезпечують існування різноманітних рослин і тварин. Зв’язок між цінною співпрацею комах-запилювачів і врожайністю чітко простежується у плодовому господарстві: без запилення цвітіння яблуні бджолами та іншими комахами навесні було б лише кілька яблук низької якості восени. Навіть з дикорослими рослинами є багато прикладів таких взаємозалежних відносин. Щоб бджоли та інші комахи вижили, їм потрібно достатньо місця та корму з ранньої весни до пізньої осені. Садівники мають багато можливостей забезпечити простір та їжу у своїх садах для комах-відвідувачів квітів.

Медоносні рослини

1. У саду

Свіжа зелень - це не тільки смачні інгредієнти нашої їжі, також комахи люблять трави. Дайте їм заквітнути і бджоли, джмелі та інші комахи будуть у захваті від таких трав, як шавлія, чабер, базилік, м’ята, меліса, кріп, майоран, чебрець, любисток та цибуля. Такі овочеві культури, як цибуля, морква та цибуля-порей, дивують своєю красотою під час цвітіння. Освіжить краї своєї овочевої грядки чорнобривцями та огірочником лікарським.

2. На клумбі

Багато кущів та однорічних чи дворічних літніх квітів дають нектар та пилок. Для комах важливо, щоб квіти не були «заповнені». Навесні особливо підходять цибулинні рослини (наприклад, підсніжники, крокуси, проліски, нарциси). Для бджіл більшість складноцвітів (айстрових) є цікавими (наприклад, айстри, соняшник), жоржини, що не заповнені, мальва, резеда. Ви також можете залучити комах балконними або горщиковими рослинами (наприклад, резеда, дзвіночки, чорнобривці, іпомея). Замість того, щоб висаджувати на балконі герань, яка не має цінності для комах, посадіть шавлію або меліссу!

3. Дерева та кущі в саду

Квітучі дерева та кущі вже пропонують їжу для комах ранньою весною. Рідні види дерев та кущів радують нас квітами та плодами. Підходять наступні види: фруктові дерева, ягідні кущі, кизил, ірга, бирючина, калина, верба, ліщина, барбарис та шипшина. Додаткову інформацію на тему «Квітучий ландшафт у Вашому саду або на Вашому балконі» можна знайти на сайті www.bluehende-landschaft.de.