Меню

40-й тиждень вагітності: дитина досягла маси тіла для народження, але хоче підрости ще трошки

Ваші переваги в HiPP-клубі

Як член Ви будете регулярно отримувати оновлення про вагітність електронною поштою!

  • Найкращий спосіб підготуватися до пологів
  • Важливі контрольні списки
  • Для вас також є пакети продуктів, подарунки та багато іншого!

Реєструйтеся безкоштовно

Наприкінці 40-го тижня Ви нарешті досягли визначеної дати, розрахованої лікарем на підставі дати останньої менструації та результатів ультразвукових досліджень. Ваша дитина вже могла народитись, а може, хоче почекати ще кілька днів. Більшість дітей готові до народження через 38 тижнів після зачаття, і вже мають усе необхідне, щоб вижити самостійно поза утробою. Ваша вагітність забезпечила усі відчуття та інстинкти, необхідні матері, щоб доглядати новонародженого та виховувати дитину, а згодом і підлітка.

Розмір тіла Вашої дитини на 40-му тижні

Розмір дитини становить близько 51 см, отже, вона досягла зросту під час народження. Маса тіла десь 3500 г, це середнє значення для новонароджених.

Розвиток Вашої дитини

Протягом останніх кількох тижнів дитина накопичила в запасі стільки жиру, що він становить приблизно 15% від маси тіла. Також протягом 40-го тижня печінка дитина абсорбує більше крохмалю з Вашої крові, який після народження в організмі дитини перетворюється на глюкозу, один з видів цукру. Надалі ця глюкоза вивільняється до крові. Це дуже важливо, бо є першим джерелом енергії на перші три-чотири дні після народження, поки у Вас не з’явиться зріле грудне молоко, яке дитина і отримуватиме під час годування груддю.

Перше молоко, яке у Вас виділяється, відоме як молозиво, забезпечує дитину антитілами, необхідними для підсилення імунної системи, що розвивається. Це забезпечує дитині захист від мікробів, з якими вона стикається поза утробою, а також допомагає уникати, зокрема, застуд, які вже скоро загрожуватимуть.

Безпосередньо перед народженням дитині буде тісно в утробі. Вона звертається в положення ембріону, головою донизу, в області малого тазу, і чекає. Ви побачите, що дитина залишається у такій скрученій позі протягом перших двох – трьох тижнів після народження.

Що чекає на Вашу дитину

Пологи є хвилюючим та вимогливим процесом і для дитини. Вони починаються з тренувальних переймів, які Ви можете відчувати в останні кілька тижнів, що роблять життя дитини дуже незручним – під час таких тренувальних переймів матка скорочується, спочатку з більшими, надалі з коротшими інтервалами, і дитина відчуває, як її стискають м’язи та штовхають донизу.

Перед тим, як голова, найбільша частина тіла дитини, пройде через піхву, дитині потрібно повернутись на 90°, зазвичай це є однією з найбільш болісних складових пологів.

Після того, як дитина впорається з цією задачею, голова з’являється на виході з піхви, і зовнішнє повітря, яке потрапляє на голівку, стимулює прийдешній перший вдих. Зазвичай, він супроводжується і першим криком та виразом жаху на обличчі дитини, але означає, що дитина пережила найкритичніший етап пологів. Повинні з’явитись ще й плечі (Вам необхідно натужитись якомога сильніше кілька разів), але після їхньої появи решта тіла вислизне назовні легко та просто. Відтепер єдине, чого потребує Ваша дитина - це Ви!

Як це відчувається - бути майбутньою мамою на 40-му тижні вагітності

Місяці пристрасного прагнення та очікування майже добігли кінця, Ви наближаєтесь до запланованої дати і вагітність майже завершилась.

Завершення вагітності означає також завершення постійного збільшення маси тіла, після народження дитини Ви швидко позбавитесь зайвої ваги завдяки тяжкій роботі під час пологів і на початку годування груддю. Це є природнім та нормальним процесом, оскільки Вам потрібно багато енергії, як жінці, що щойно стала матір’ю!

Рухи дитини в утробі істотно різняться на цьому етапі. Часті тіла, які не є затиснутими, можуть бути дуже активними, або дитина може затаїтись та очікувати, коли почнуться скорочення матки та стартують пологи.

Вагітна жінка може відчувати широкий діапазон різноманітних переймів. У певні дні Ви можете відчувати, що нарешті все розпочалось, але згодом все заспокоюється, немов і не бувало. Сприймайте такі явища, як затишшя перед бурею.

HiPP BabyClub

HiPP BabyClub

У Вас є можливість отримати безліч корисної інформації, купони на знижку, подарунки та багато чого іншого!

Зареєструйтесь зараз безкоштовно

Часті ознаки та симптоми

Новий виклик для Вашого організму
Симптоми можуть дуже сильно варіювати за тяжкістю та місцем виникнення протягом останнього тижня вагітності, оскільки Ваш організм зіткнувся з новими викликами та великою кількістю тяжкої праці. Коктейль з гормонів змушує організм намагатись очиститись, внаслідок чого можлива нудота та навіть блювота та/або діарея. Скорочення кишечника під час діареї стимулюють скорочення матки, а нерегулярні скорочення матки, в свою чергу, провокують діарею, два ці механізми підтримують один одного. Головний біль, біль в животі та метеоризм також можуть бути ознаками пологів, що починаються. 

Біль в животі
Коли починаються пологи, скорочення матки викликають біль в животі та дуже сильне відчуття тяжіння в животі. Спочатку вони виникають через нерегулярні інтервали протягом кількох годин до того, як, зрештою, стануть більш інтенсивними та регулярними. На цьому етапі шийка матки розширюється, наслідком чого можуть бути домішки крові в слизу. Коли перейми набудуть регулярного характеру і виникатимуть приблизно кожні п’ять хвилин, а також стануть помірно сильними чи сильними - просіть партнера везти Вас до лікарні. 
 

Головні поради

  • Тримайте телефон постійно при собі, щоб мати змогу зателефонувати лікарю, партнерові, родині чи кому-небудь іншому, коли прийде час.
  • Відпочивайте та розслабтесь якомога сильніше, це сприятиме пологам та підсилить інтенсивність скорочень матки.
  • Навіть після початку переймів Ви можете щось з’їсти. Намагайтесь їсти щось легке, потроху, і не забувайте пити – пологи вимагатимуть багато енергії та рідини. За бажанням, можете взяти щось їстівне з собою до лікарні.
  • Не хвилюйтесь, якщо Ви відчуваєте себе надзвичайно втомленою між переймами, не зайвим буде навіть, якщо вам вдасться трохи поспати. Це може здаватися неможливим, але, якщо Ви раптом відчули, що засинаєте - спіть! Це допоможе організмові відновитись та накопичити нові сили для наступних переймів.

Питання, які Ви, можливо, захочете поставити своєму лікареві

Епідуральна анестезія (ЕА) для зниження больової чутливості

Жінкам, що очікують першу дитину, невідомо, як їхній організм реагуватиме на біль під час пологів, і як вони самі зуміють з цим впоратись.

Якщо пологи тривають дуже довго, майже зупинились, чи Ви відчуваєте себе вже виснаженою та змученою, Вам може бути запропоноване проведення епідуральної анестезії, щоб приглушити больові відчуття. Вона полягає у введенні знеболювального засобу у зону між хребцями, у закінчення нервових волокон у спинному мозку, завдяки чому знижується чутливість до болю в області тазу. Ви зберігаєте здатність до тяжкої роботи, можете тужитись, щоб народити дитину, але не відчуватимете болю.

Як і під час застосування усіх інших лікарських засобів, епідуральна анестезія пов’язана з обмеженнями, ризиками та побічними явищами. Отже, Вам необхідно ретельно зважити усі за і проти. Порадьтесь зі своїм лікарем щодо можливості знеболення та дізнайтесь про все, що потрібно знати про це перед тим, як приймете остаточне рішення.

Порада акушерки

«Ймовірно, Ви багато думатимете про те, як підуть пологи, і що Вам допомагатиме під час народження дитини.

Моя порада – просто дайте їм відбутись. Обговоріть усі деталі з акушеркою та домовтесь про те, що Ви робитимете. Якщо Ви склали чіткий план, а він з якоїсь причини не спрацював, це може стати причиною хвилювання та відчуття безладу, що є абсолютно зайвим у такій ситуації. Просто дайте пологам відбутись. Ви з усім впораєтесь». Dorothee Kutz, акушерка

Інформація щодо автора:

Джуліана Джекі-Герлітц є ліцензованою медсестрою. Понад десять років вона працює у сфері консультування з питань материнства та грудного вигодовування. В даний час вона працює як медичний автор та психологічний консультант. Джуліана Джекі-Герлітц одружена вже 22 роки, є матір’ю вісьмох дітей, живе з родиною у місті Галле.