Меню

Триместр вагітності

1й триместр вагітності

1й триместр: так відчувають себе матері на ранніх термінах вагітності

Зазвичай позитивний тест на вагітність викликає велику радість: сім'я росте! Ранній термін вагітності, також відомий як перший триместр - хвилюючий період для батьків. Дитина тільки «в дорозі», але вже виникає багато питань: які ознаки вагітності? Які продукти дозволені? Чи можу я займатися спортом чи їхати у відпустку? Що не можна робити вагітним у першому триместрі?

Перший триместр пов'язаний з великою невизначеністю для більшості вагітних жінок. В перший місяць вагітності посилюються такі ознаки вагітності, як чутливість грудей, нудота, втома та часте сечовипускання. У той же час організм працює на повну швидкість: ембріон, який спочатку складається з кількох клітин, протягом 12 тижнів стає повноцінним плодом. Він нагадує крихітну людину. Ми покажемо вам, чого очікувати у першому триместрі вагітності та дамо поради вагітним в першому триместрі.

Розвиток дитини
Так почуває себе мати
Обстеження
Огляд найкращих порад 
Питання, які часто задають

Ваші переваги в HiPP-клубі

Як член клубу Ви будете регулярно отримувати оновлення про вагітність електронною поштою!

  • Найкращий спосіб підготуватися до пологів
  • Важливі контрольні списки та багато іншого!

Реєструйтеся безкоштовно

Розвиток дитини у першому триместрі

В цілому, вагітність триває близько 40 тижнів, рахуючи від початку останнього місячного циклу до народження дитини. Медичні працівники поділяють тривалість вагітності на три частини, які називаються триместрами або третинами. Ранній термін вагітності - це перший триместр, включає перші 12 тижнів вагітності. За цей час запліднена яйцеклітина спочатку стає ембріоном. Він розвивається у плід до 13-го тижня вагітності. У нього є всі життєво необхідні органи, а також сформовані голова, руки і ноги.

Тижні вагітності Так розвивається дитина:
4–5-й тиждень вагітності:Запліднена яйцеклітина поселяється у слизову оболонку матки і ембріон росте.
6-8-й тиждень вагітності:Серце починає битися, формуються всі необхідні органи. З 8-го тижня вагітності ембріон стає плодом.
9-13-й тиждень вагітності:Починається кровотворення, плід також починає рухатися. Розвивається мозок і нервова система. Наприкінці 13-го тижня вагітності плід важить близько 20 грамів.

У перші 12 тижнів вагітності дитина стрімко розвивається: запліднена яйцеклітина всього за кілька тижнів стає крихітним плодом, у якого є всі органи, необхідні для життя, і має лише дозріти. Однак через цей швидкий розвиток ранній термін вагітності також є дуже чутливим періодом. За цей час ризик викидня найбільший. Надходження поживних речовин також має вирішальне значення для розвитку мозку та нервової системи, тому медичні працівники радять вагітним жінкам приймати фолієву кислоту.

Математично перший день останньої менструації вважається початком вагітності. Лікарі використовують цей метод для розрахунку терміну вагітності, оскільки точний час запліднення рідко можна визначити. Це означає, що запліднені яйцеклітини імплантуються на четвертому тижні вагітності. Якщо ви пропустили цикл і у вас є позитивний тест, ви, ймовірно, вже на п'ятому чи шостому тижні вагітності. Хочете дізнатися більше? Просто спробуйте калькулятор вагітності від HiPP.

перший триместр вагітності

На шостому тижні вагітності у вашого ембріона вже помітно велика голівка. На першому регулярному УЗД, яке має відбутися приблизно на 10-му тижні вагітності, можна навіть побачити серцебиття. До цього моменту не тільки почало битися серце, але і були створені життєво важливі органи. Також формується нервова трубка. Це попередник спинного або головного мозку. На обличчі дитини можна побачити ротик, ніздрі та очні ямки.

Ембріон стає плодом

Рухи в матці починаються з дев’ятого  тижня вагітності, коли ваша дитина починає користуватися руками та ногами. Плід ще такий маленький, що ви ще не відчуваєте цих перших рухів дитини, але на першому регулярному УЗД, яке має відбутися приблизно на 10-му тижні вагітності, ви вже могли побачити, як ваша дитина займається гімнастикою. Ці рухи важливі, тому що саме за цей час мозок і нервова система розвиваються і встановлюються відповідні нервові зв'язки з м'язами. Ваш плід також розвиває власний кровообіг. У цей момент плацента також повністю сформована і може забезпечити дитину киснем і поживними речовинами.

Наприкінці 13-го тижня вагітності, тобто після 12 тижнів вагітності, плід важить близько 20 грамів. Ви можете побачити в календарі вагітності HiPP, що його розмір - приблизно розмір курячого яйця або ківі. Відтепер дитина почне стабільно набирати вагу. Органи вашої дитини, особливо печінка, нирки та серце, працюють на повну швидкість. З початком другого триместру вагітності ваша дитина завершила найважливіші етапи розвитку.

Так відчуває себе мама в першому триместрі

Багато жінок вважають перший триместр вагітності особливо стресовим. Це також не дивно: численні ознаки вагітності помітні та можуть ускладнити повсякденне життя. Найбільш поширеними симптомами на ранніх термінах вагітності є:

  • напружені груди
  • припинення менструації
  • проблеми з кровообігом
  • нудота і блювота
  • часте сечовипускання
  • втома
  • «тягне» нижню частину живота

Більшість жінок помічають свою вагітність, коли відсутні місячні. Ті, хто особливо уважний, помітять фізичні зміни за кілька днів до настання місячних. Наприклад, груди напружуються або навколососкові кружки темніють.

Симптомом раннього терміну вагітності, який часто викликає невпевненість, є відчуття, що «тягне» в нижній частині живота. Деякі жінки вважають це ознакою початку місячних. Але часто незначний біль не є приводом для занепокоєння. Особливо в перші тижні вагітності так звані зв’язки матки, які утримують матку в тазу, починають розтягуватися. Разом із зростанням та посиленням припливу крові до матки це розтягнення може призвести до відчуття, що «тягне» в нижній частині живота. Звернутися до лікаря потрібно лише в тому випадку, якщо біль триває і посилюється.

Коли вагітність б‘є по шлунку

Деякі ознаки вагітності особливо неприємні. Багато вагітних жінок скаржаться на сильну нудоту протягом перших дванадцяти тижнів, а деякі навіть змушені блювати. Недуга частіше виникає вранці, але може також повторитися у вечірні години. Ви можете бути дуже чутливими до запахів. Крім того, всі ми знаємо про поєднання шоколадного морозива з маринованими огірками: дивний вигляд і ненаситна тяга до їжі також можуть бути симптомами ранньої вагітності.

До цього додається втома та загальне відчуття слабкості, про які повідомляють вагітні жінки. Іноді виникають проблеми з кровообігом. Багато вагітних жінок сплять в першому триместрі більше, ніж зазвичай.

Гормональні зміни також можуть вплинути на шлунок і кишечник. Вагітні жінки часто скаржаться на запори або метеоризм, які додатково до нудоти ускладнюють їм життя. Всі ці зміни викликаються гормоном вагітності ХГЛ - хоріонічним гонадотропіном людини.

Більшість вагітних жінок майже не набирають ваги  в 1-му триместрі. Так само живіт росте мало або взагалі не росте. Матка не стає настільки великою до 13-го тижня вагітності, що виходить за межі таза в живіт. Дитина також невеликого розміру. Ось чому абсолютно нормально, що вагітність жінок у першому триместрі вагітності зовні зовсім не помітна.


Обстеження у 1-му триместрі: Перший візит до гінеколога

Якщо у вас не було місячних, а тест на вагітність позитивний, ви можете попросити гінеколога про прийом для визначення вагітності. Але не розчаровуйтесь, якщо вам не призначать зустріч до сьомого чи восьмого тижня вагітності. Оскільки серцебиття на УЗД заздалегідь не видно, багато гінекологів лише запрошують своїх пацієнтів на практичне обстеження. Ось що відбувається в першому триместрі у гінеколога:

• Анамнез поточної життєвої ситуації: чи палите ви, чи вживаєте алкогольні напої, чи переживаєте багато стресів?

• взяття крові та сечі на аналіз: значення ХГЛ визначається для того, щоб визначити, чи вагітність протікає належним чином. Крім того, задокументується група крові матері, резус-фактор та рівень гемоглобіну.

• реєструється вага матері.

• Ультразвукове вагінальне УЗД між 9-м і 12-м тижнем вагітності: Плід вимірюють, щоб визначити термін вагітності, обчислюють терміни пологів і визначають стан здоров’я вашої дитини.

• Поради щодо можливостей пренатальної діагностики.

Після обстежень ви залишаєте клініку з обмінною картою - відтепер вагітність офіційна.

Перші тижні вагітності - що робити

Ми зібрали кілька порад, щоб вагітність на ранніх термінах пройшла максимально спокійно, і ви могли насолоджуватися першим триместром вагітності.

Приймайте фолієву кислоту.

Фолієва кислота важлива для здорового розвитку мозку та нервової системи плоду і також необхідна для кровотворення та росту. Оскільки природний фолат (сіль фолієвої кислоти) у їжі швидко руйнується під час приготування, його слід споживати як харчову добавку.

Імбир та печиво проти нудоти.

Якщо вранці вас нудить, може допомогти імбирне пісочне печиво. Разом з ковтком чаю, безпосередньо перед тим, як вставати, вони стабілізують рівень цукру в крові. Це покращує кровообіг і зменшує нудоту. Якщо нудота виникає протягом дня, імбирний чай може допомогти заспокоїти шлунок.

Ніколи не поспішайте.

Втома на ранніх термінах вагітності не є приводом для занепокоєння. Прислухайтесь до свого тіла і дозвольте собі трохи перепочити. У післяобідній дрімоті немає нічого поганого.

Вправи допомагають проти болю в спині.

Особливо на ранніх термінах вагітності легкі вправи можуть творити чудеса, якщо болить поперек. М'які рухи, такі як ходьба, йога або їзда на велосипеді, підтримують кровообіг і можуть полегшити біль у спині.

Відвідайте стоматолога.

Під час вагітності ваш організм потребує кальцію вище середнього значення. Якщо ви не можете покрити таку потребу, це може призвести до пошкодження зубів. Тому ще важливіше, щоб стоматологічній допомозі приділялося достатньо уваги. Запишіться на прийом для зняття зубних відкладень якомога швидше, щоб закласти оптимальну основу.

Часті питання про перший триместр вагітності

Чи можна плавати або користуватися сауною на ранніх термінах вагітності?

Ніщо не перешкоджає відвідуванню басейну. Навпаки, плавання може навіть полегшити біль у спині. Однак із сауною виглядає інакше. Більшість медичних працівників не радять користуватися сауною в першому триместрі навіть для досвідчених відвідувачів сауни. Високі температури можуть завадити кровообігу. Особливо в той час, коли вагітність дуже чутлива, слід уникати високих температур. У календарі вагітності HiPP  ви знайдете найкращі поради на кожен тиждень вагітності.

Чи дозволяється статевий акт у першому триместрі?

В принципі, поки ви почуваєтесь добре, ніщо не заважає займатися коханням. Якщо ж ви страждаєте від кровотечі або вагітності з високим ризиком, вам необхідно утриматися від статевого акту. Якщо ви не впевнені, зверніться до свого гінеколога.

Яких продуктів потрібно уникати на ранніх термінах вагітності?

Хоча ваше тіло найкраще знає, що йому потрібно, є ряд продуктів, яких слід уникати. До них відносяться:

• сирі яйця

• не повністю приготоване м’ясо

• сирі морепродукти

• сира або копчена риба

• сири з сирого молока, наприклад фета, гірський сир, камамбер або сир з блакитною пліснявою.

Крім того, алкоголь та нікотин - це, звичайно, табу! Кожна людина, яка до вагітності полюбляла каву, повинна звернутися за порадою до лікаря. Як правило, одна або дві чашки кави на день - це нормально. Дізнайтеся більше про здорове та збалансоване харчування під час вагітності.

Як розрахувати термін пологів?

Термін пологів (ТП) зазвичай датується рівно через 40 тижнів після початку останньої менструації. Багато гінекологів спочатку оцінюють ТП і остаточно визначають його після скринінгу в першому триместрі між 9-м і 12-м тижнем вагітності. Якщо ваші цикли були регулярними, ви можете самостійно розрахувати термін пологів за допомогою нашого калькулятора  термінів пологів.

Інформація про автора:

Селсі Денерт – журналіст-фрілансер та копірайтер. Як мати двох дітей з віковою різницею 18 місяців, вона дуже добре знає, які питання та невизначеності можуть виникнути під час вагітності.

Технічні поради та редагування: Біргіт Лауе, акушерка та медичний педагог, дипломований спеціаліст з PR, автор