Третій триместр: Так почуваються матері в кінці вагітності
На цьому етапі вагітності плід набуває необхідної зрілості легенів. Крім того, малюк росте і набирає вагу. Для матерів з ростом живота стає все важче.
Коли починається третій триместр?
Розвиток дитини
Положення народження дитини
Як почувається мати
Перейми
Найкращі поради на перший погляд
Питання, які задають найчастіше
Ваші переваги в HiPP-клубі
Як член Ви будете регулярно отримувати оновлення про вагітність електронною поштою!
- Найкращий спосіб підготуватися до пологів
- Важливі контрольні списки та багато іншого!
Коли починається 3-й триместр?
Починаючи з 28-го тижня вагітності, це останній стрибок: у вагітних жінок починається третій триместр. Ця третина вагітності - період між 28-м і 40-м тижнем вагітності. Термін народження - кінець 40-го тижня вагітності.
Розвиток дитини в 3-му триместрі
Тижні вагітності: | Так розвивається дитина |
28-32 тиждень вагітності: | Мозок, нервова система та більшість органів дозрівають і готові до народження. |
33-36 тиждень вагітності: | Дитина переходить у положення народження і розвиває так звану зрілість легенів. |
37-40 -й тиждень вагітності: | Відтепер дитина більше не буде недоношеною дитиною. Це означає, що пологи можуть початися у будь-який час. |
Для багатьох матерів початок третього триместру означає відбій тривоги: якщо дитина народиться зараз, вона буде життєздатною. До 37-го тижня вагітності вона все ще вважається недоношеною дитиною, але медичні заходи можуть успішно підтримати початок життя у разі передчасних пологів.
Коли починається 32-й тиждень вагітності, мозок, нервова система та органи готові до життя поза утробою матері. Вони досягли необхідної зрілості та взялися за виконання своїх функцій. М’язи і кістки малюка стають все сильнішими і міцнішими, готуючись до життєвих пригод. Для цього мозок працює на повну швидкість: навіть наприкінці вагітності створюються десятки нових нервових зв’язків. Рефлекси хапання та ковтання удосконалюються, а також здатність нюхати і смоктати сосок мами. Дитина чудово підготовлена до годування після народження.
Більшість немовлят переходять у пологове передлежання приблизно до 35 тижня вагітності. Після цього простір стає обмеженим, оскільки між 27‑м і 40-м тижнем вагітності більшість дітей все ще зростає на 15-20 сантиметрів. Однак не варто турбуватися, якщо ваша дитина ще не зайняла пологове передлежання на 35 тижні вагітності: завжди бувають випадки, коли дитина обертається дуже пізно.
Ще однією важливою віхою є 36-й тиждень вагітності, оскільки в цей час альвеоли легень дитини зрілі і не зруйнуються під час народження. Зокрема, це означає, що ваша дитина може дихати поза утробою матері. Діти, народжені з 37-го тижня вагітності, зазвичай більше не потребують медичної допомоги у диханні.
На 40-му тижні вагітності ваша дитина важить, в середньому, 3440 грам і має зріст 51 сантиметр. Однак індивідуальний розмір може значно відрізнятися, оскільки зріст батьків, дієта під час вагітності та генетичні схильності мають вирішальний вплив на вагу та зріст дитини.
Положення передлежання дитини
До 36-го тижня вагітності близько 90 відсотків дітей займають положення головного передлежання. Це означає, що голова дитини увійшла в таз матері. Це положення забезпечує найкращі умови для безпроблемних пологів. У так званому передньому потиличному положенні потилиця спочатку потрапляє в родові шляхи і відкриває дорогу решті тіла. Підборіддя дитини притягується до її грудей, її обличчя спрямоване на крижовий відділ матері.
Потиличне передлежання
У звітах про народження часто можна зустріти так званих «зіркових споглядачів». Це немовлята, які вийшли спочатку потилицею, але обличчям догори. Народжені в потиличному передлежанні малюки спочатку дивляться на стелю замість підлоги під час народження - тобто на зірки, якщо б вони народилися на свіжому повітрі. Заднє потиличне положення проблематичне лише в обмеженій мірі. Оскільки дитина не може скрутитися, щоб бути якомога меншою, багатьом жінкам важче народити дитину. Іноді пологи можуть тривати довше. Сам по собі «зірковий споглядач» не є приводом для занепокоєння.
Тазове передлежання
Те саме стосується і дитини в тазовому передлежанні, хоча це положення вважається досить несприятливим. Якщо дитина знаходиться в тазовому передлежанні, це означає, що дитина виходить не головою, а спочатку сідницею або ногами. Це положення вважається ризикованим, тому що в рідкісних випадках вагінальних пологів може статися защемлення пуповини між дитиною та родовими шляхами матері. Результатом цього буде нестача кисню у дитини. Крім того, голова - це частина тіла дитини з найбільшим об‘ємом. Якщо сідниці або стопи виходять першими, родові шляхи для голови дитини, як правило, ще недостатньо розширені. Народження стає ще важчим.
У багатьох випадках за тазового передлежання лікарі рекомендують кесарів розтин. Тим не менш, є ще кілька клінік та пологових центрів, які знайомі із сідничними пологами та підтримують жінок щодо вагінальних пологів.
Так само і мама в третьому триместрі
Третій триместр - найважчий і найцікавіший третій період вагітності для вагітних жінок. Відпустка з вагітності та пологів починається з 30-го тижня. Це означає, що мати звільняється від роботи і таким чином користується особливим захистом відповідно до трудового законодавства. За законом застраховані особи, які мають право на виплату лікарняних, протягом цього періоду отримують допомогу з вагітності та пологів.
Для більшості жінок останній триместр вагітності характеризується кількома симптомами:
- Печія
- Біль у спині
- Безсоння та проблеми зі сном
- Задишка і запаморочення
- Часта необхідність сечовипускання
- Скупчення рідини
З 28-го тижня вагітності живіт знову сильно зростає, а дитина продовжує набирати розміри та вагу. Великий живіт є проблемою для багатьох вагітних жінок: це викликає біль у спині та обмежує рухливість. Зав'язування власного взуття часто є неможливим викликом, тому в цей час настійно рекомендується відкрите взуття на низьких підборах.
Крім того, на початку третього триместру вагітності живіт все ще має значний вплив на дихання. Оскільки матка досягає діафрагми, від задишки страждає багато майбутніх мам. Через додаткову вагу дитини тривалі прогулянки дуже важкі. Крім того, тиск на шлунок є проблемою для багатьох майбутніх мам. Печія, часто протягом дня, псує апетит.
Ще один неприємний побічний ефект третього триместру - затримка води. Багато жінок помічають набряки на руках, ногах і щиколотках. Ці гормонозалежні відкладення води в тканинах швидко помічаються, особливо влітку. Достатня фізична активність, регулярне пиття та частий відпочинок з підняттям ніг допоможуть вам почуватись краще.
Пологи в останньому триместрі вагітності
Багато жінок відзначають збільшення переймів у третьому триместрі. Наразі вони слугують виключно для тренування м’язів; пізніше ці перейми приведуть дитину до правильного передлежання під час народження. Напруження живота, під час якого м’язи тренуються, так би мовити, називається передпологовою роботою. Протягом останніх чотирьох-шести тижнів до пологів перейми підштовхують дитину на місце для пологів, так що встановлюються всі ознаки для пологів.
Наприкінці вагітності дитина, як правило, вже знаходиться в матці головою донизу, але голова все ще вільно рухається над тазовим отвором. Попередні або прелімінарні перейми повільно штовхають голову вниз настільки, що вона контактує з кістковим краєм тазового входу. Уявіть собі, якби вам довелося проштовхнути яйце через овальний отвір, то вам також доведеться заздалегідь правильно його обертати, поки воно не пройде. Саме це і є функцією попередній перейм. Ось чому вони, як правило, ще не спричиняють сильного болю, адже біль під час пологів викликаний розтягуванням тазового дна та шийки матки. І, зазвичай, це ще не відбувається під час попередніх перейм. Зокрема, жінки, які народжують вперше, часто бояться, що це може означати передчасні пологи.
Однак, поки попередні перейми не відбуваються більше трьох разів на годину, турбуватися немає про що. Як орієнтир, близько десяти попередніх перейм за 24 години абсолютно нешкідливі. Однак, якщо проміжки скорочуються, біль посилюється або перейми тривають довше, вам слід повідомити про це акушерку або гінеколога.
З кінцем третього триместру проявляються також переваги попередніх переймів. Оскільки дитина ковзає все далі і далі в таз, весь живіт опускається. Ви помітите: знову є більше місця для шлунка та діафрагми, тому печія та задишка значно зменшуються.
У третьому триместрі інтервал профілактичних оглядів скорочується. Ваша акушерка або гінеколог хотіла б бачити вас кожні 14 днів, щоб вчасно помітити майбутні пологи і виключити ускладнення.
Найкращі поради для третього триместру
Останній триместр вагітності викликає певні труднощі, але це, в основному, час радісного очікування. Щоб допомогти вам пережити третій триместр, ми зібрали такі поради:
Переконайтеся, що у вас правильне взуття!
Через великий важкий живіт ваші ноги повинні витримувати додаткове навантаження. Ходьба дається важко, до вечора ноги втомлюються. Взуття на м’якій підошві допомагає добре впоратися з напруженим повсякденням. Також уникайте високих підборів - спина і суглоби будуть вам вдячні за це.
Заздалегідь приготуйте сумку для лікарні!
Третій триместр – це час, коли ваша сумка для пологів повинна бути спакована і завжди повинна стояти під дверима. У пологовому залі є місце для всього необхідного. Ви також повинні повідомити своєму чоловікові чи іншим близьким, де ця сумка, на випадок, якщо пологи почнуться зненацька в дорозі.
Покладіть подушку для годування в ліжко вже зараз!
Через великий живіт багато вагітних жінок погано сплять у третьому триместрі. Використовуйте подушку для годування як бічну подушку для сну, щоб розслабитися на боці. Якщо ви лягаєте на бік і затискаєте подушку між колінами і тримаєте її перед животом, це може зняти навантаження зі спини.
Пройдіть курси підготовки до пологів!
Правильна техніка дихання, підготовка до грудного вигодовування чи глибше розуміння процесу пологів: курс підготовки до пологів - зміцнює вагітних жінок і майбутніх батьків та готує їх до розуміння пологів. Багатьом вагітним жінкам допомагає позбутися страхів аутогенне тренування.
Рухайтесь (обережно)!
Вправи також рекомендуються в останній триместр вагітності, якщо ви не перевантажуєтесь. Ходіть на прогулянки або плавайте, ви можете цим запобігти затримці рідини в організмі та зробити щось хороше для спини.
Піднімайте ноги вгору!
Звучить парадоксально, але це має сенс: якщо набряки прогресують, це допоможе. Зміна положення стимулює кровообіг. Однак важливо, щоб ваші ноги були вище таза, щоб підтримувався відток крові та накопиченої рідини.
Часті питання про останній триместр вагітності
Що покласти до сумки для пологів?
В основному все, що полегшить вам пологи. Це може бути особливо зручна сорочка, ваш улюблений компакт-диск, приємна іграшка, яку ви полюбили. Однак є кілька речей, які повинні бути в кожному контрольному списку в період вагітності. Найголовніше – це обмінна картка та паспорт матері. Речі, які допомагають під час пологів, також упаковуються. Це включає, наприклад, зручний одяг для пологового відділення. Тут важливо: не забувайте про шкарпетки, щоб не було холодних ніг, адже вони є справжнім гальмом для перейм. Крім того, повинно бути достатньо напоїв та їжі на випадок, якщо пологи затягнуться.
Чим попередні перейми відрізняються від справжніх?
Загалом говорять, що попередні та прелімінарні перейми не повинні відбуватися більше трьох разів на годину або десять разів за 24 години. Крім того, вони не тривають довше 30-60 секунд. Якщо ви хочете бути впевнені, прийміть теплу ванну: якщо перейми стають більш терпимими через тепло, їх менше або якщо вони припиняються повністю, то йдеться про попередні перейми. Однак, якщо перейми наростають та стають інтенсивнішими, вам потрібно негайно звернутися до лікарні. Можливо, ось-ось почнуться пологи.
Що допомагає від порушень сну на пізніх термінах вагітності?
У багатьох випадках великий живіт тисне на спину таким чином, що про сон практично неможливо подумати. Найкраще лягти на лівий бік, щоб вага вашої дитини не тиснула на велику порожнисту вену (Vena Cava) праворуч від хребта. Якщо велика кровоносна судина стиснута, це може викликати такі симптоми, як запаморочення або нудота. Бічна подушка для сну або для годування зараз чудово допомагають: ляжте на бік з верхньою частиною подушки під головою. Тепер щільно проведіть подушку повз живіт і затисніть нижній кінець між колінами. Так живіт підтримується, а спина розвантажується.
Проти побоювань і страхів перед пологами допомагають розмови протягом дня. Якщо ви помітили, що вночі ваші думки особливо погані, повідомте про це свого партнера або подругу. Ведення щоденника також може допомогти полегшити стан. Деякі фахівці також пропонують акупунктуру для кращого сну. Дізнайтеся більше про найкращі пози для сну під час вагітності.
Пологи вже починаються?
Багато вагітних жінок не впевнені, чи те, що вони переживають - це початок пологів. Три підказки можуть бути ознаками того, що все починається:
1. Відійшла слизова пробка. Це слиз, який закриває шийку матки, може повністю або частково відійти і часто містить трохи крові, так звану сигнальну кровотечу.
2. Ви відчуваєте регулярні і сильніші перейми. Наприклад, перейми відбуваються кожні 5-20 хвилин і тривають від 30 до 60 секунд.
3. Розрив плідного міхура є безпомилковою ознакою настання пологів. Якщо ви втрачаєте навколоплідну рідину хвилями або безперервно, вам неодмінно слід їхати в лікарню. Важливо: якщо дитина ще не міцно тримається в тазу головою, ляжте і викликайте швидку, щоб пуповина не могла випасти.
Коли народиться моя дитина?
За класичним розрахунком, дитина народжується в день вагітності 40 + 0, тобто на початку 41-го тижня вагітності. Однак ця дата пологів, скорочено ДП, може змінюватись на кілька днів, оскільки час запліднення рідко можна точно визначити. Якщо вагітність триває після ДП до 41-го тижня + 6 днів, акушери говорять про пропущений термін. З 42-го тижня вагітності +0 днів говорять про перевищення терміну відповідно до даних ВООЗ.
Поки мати і дитина почуваються добре, нічого не говорить про переношення дитини, потрібно чекати спонтанного початку пологів. Однак профілактичні огляди потім проводяться щонайменше кожні два дні, часто щодня.
Інформація про автора:
Селсі Денерт - журналіст-фрілансер та копірайтер. Будучи матір’ю двох дітей з віковою різницею 18 місяців, вона добре знає, які питання та невизначеності можуть виникнути під час вагітності.
Технічні поради та редагування: Біргіт Лауе, акушерка та медичний педагог, сертифікований спеціаліст з PR, автор